Psychoterapia online – o co chodzi i czy to w ogóle ma sens?

Przed pandemią CowiD-19 w ogóle nie zastanawiałam się, czy prowadzić sesje online, wybierając zawsze bezpośredni kontakt z moimi klientami. Z dnia na dzień sytuacja uległa jednak drastycznej zmianie. Z uwagi na istotne zagrożenie koronawirusem większość stowarzyszeń psychoterapeutycznych zarekomendowała pracę online. Przeniesienie mojej praktyki terapeutycznej do świata wirtualnego na czas pandemii stało się więc nieuniknione.

Najtrudniejsze było dla mnie pogodzenie się z tym, co zostało utracone, czyli możliwością doświadczania bezpośredniej obecności „drugiego”, manifestowanej w jego gestach, sposobie, w jakim siedzi, w jaki sposób oddycha, pachnie, podaje rękę. Zauważałam, że im bardziej koncentruje się na tym, co było, tym trudniej jest mi dostrzec możliwości, które się przede mną otwierają. Paradoksalnie dopiero akceptacja nowego porządku, w którym obecnie żyjemy, pozwoliła mi faktycznie zbliżyć się do moich klientów i docenić ich autentyczną obecność.

To, czego doświadczam w psychoterapii online to przede wszystkim ogromny wysiłek po obydwu stronach, które dążą do autentycznego kontaktu pomimo przeciwności losu. Ze wzruszeniem obserwuje, w jaki sposób moi klienci dbają o siebie, wybierając stosowne godziny spotkań (kiedy czują się swobodnie w swoich domach), puszczając muzykę w tle lub zakładając słuchawki i robiąc wszystko, co mogą, żeby nikt i nic nie przeszkodziło w naszych spotkaniach. Niezwykła jest również możliwość pełnej koncentracji uwagi na drugiej osobie podczas takich sesji oraz intymność samego kontaktu, co bardzo przypomina mi przestrzeń gabinetu psychoterapeutycznego.

Sama możliwość prowadzenia psychoterapii online w obecnych czasach budzi moją ogromną wdzięczność, ponieważ kiedy dla własnego zdrowia musimy zachowywać dystans społeczny, a druga osoba nie jest na wyciągnięcie ręki, psychoterapia online jest szansą na spotkanie z „drugim” i sięgnięcie po wsparcie. To również dążenie do kontaktu, a więc przełamywanie własnej samotności i lęku.

O jakich rzeczach warto pamiętać, przygotowując się do sesji psychoterapii online?

Po pierwsze sprawdź przed spotkaniem z Twoim psychoterapeutą, jakiego komunikatora używa i zadbaj o to, żeby zainstalować odpowiedni komunikator na komputerze lub w telefonie. Większość psychoterapeutów wykorzystuje programy zapewniające szyfrowanie połączeń, dzięki czemu możesz być pewien/pewna, że  Wasze rozmowy są poufne. Jeżeli nie masz pewności czy komunikator, którego używa psychoterapeuta, zapewnia poufność Waszych spotkań, to zapytaj go o to.

Po drugie zadbaj o własny komfort podczas sesji online. To ważne, żeby móc swobodnie rozmawiać, bez zastanawiania się, czy jest się słyszanym przez innych domowników. Poza tym zwróć uwagę na to, czy wygodnie Ci się siedzi, czy wszystko słyszysz i widzisz. Pomocna może być również szklanka wody lub chusteczki leżące nieopodal miejsca, z którego będziesz rozmawiać. Niektóre osoby zakładają słuchawki na uszy, co istotnie poprawia komfort spotkania.

Podobnie jak w bezpośrednim kontakcie w gabinecie informuj na bieżąco swojego psychoterapeutę o własnych odczuciach i refleksjach na temat wzajemnego kontaktu.

 

Podziel się tym postem