Człowiek z dłońmi przyłożonymi do głowy, twarz przysłonięta znakiem zapytania

Czy psychoterapeuta może wypisać mi zwolnienie lekarskie albo leki?

Wciąż panuje wiele nieporozumień na temat różnicy pomiędzy kompetencjami psychologa, psychiatry i psychoterapeuty. Wiele osób nie wie u kogo szukać wsparcia w trudnej sytuacji życiowej, ani czym dokładnie różnią się obowiązki psychologa, psychoterapeuty i psychiatry.

Nie raz spotkałam się z pytaniem o to, czy mogę wypisać receptę lub zwolnienie z pracy. Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Jako psycholog i psychoterapeuta nie mogę wypisać recepty, czy zwolnienia lekarskiego. Zgodnie z polskim prawem tylko lekarz ma prawo wypisać pacjentowi receptę lub zwolnienie lekarskie. Mam wrażenie, że wiele osób posiada nikłe wyobrażenie na temat tego kim jest psycholog, psychoterapeuta i psychiatra, stąd mój dzisiejszy wpis na blogu chciałabym poświęcić rozróżnieniu tych trzech zawodów.

Rozpocznę od podania krótkiej charakterystyki psychiatry. Psychiatra jest lekarzem, który ukończył specjalizację psychiatryczną. Zajmuje się diagnozą zaburzeń pacjenta oraz jego leczeniem farmakologicznym. Pomoc psychiatryczna jest niezbędna w leczeniu wielu chorób i zaburzeń psychicznych, a dobrze dobrane leki mogą znacznie poprawić funkcjonowanie wielu pacjentów. Lekarz psychiatra wypisuje recepty oraz zwolnienia lekarskie, ponadto od psychiatry można uzyskać skierowanie do psychologa lub psychoterapeuty. Ilekroć zdarza mi się kierować klienta na konsultację psychiatryczną, to również tłumaczę, że nie ma się czego obawiać i to mit, że lekarz psychiatra zajmuje się tylko i wyłącznie najgorszymi przypadkami. Konsultacja psychiatryczna bardzo często uspokaja klienta, który po spotkaniu z psychiatrą ma bardzo często lepsze rozumienie własnej choroby.

W odróżnieniu od niego psycholog jest absolwentem psychologii i zajmuje się diagnozą psychologiczną, wykorzystując w tym celu różnorodne narzędzia psychometryczne oraz wywiad z pacjentem. Poza diagnostyką, psycholog z reguły sporządza opinie psychologiczne oraz udziela porad, konsultacji i wsparcia psychologicznego. Psycholog, który nie jest psychoterapeutą nie powinien prowadzić psychoterapii, ponieważ nie posiada wystarczającej wiedzy i umiejętności w tym zakresie.

Psychoterapeuta to absolwent studiów wyższych, który dodatkowo ukończył czteroletnią szkołę psychoterapeutyczną. Podczas swojego szkolenia zawodowego psychoterapeuta poznaje różnorodne metody i techniki psychoterapeutyczne oraz nabywa wiedzę konieczną do prowadzenia psychoterapii. Istotnym elementem edukacji psychoterapeutycznej jest odbycie własnej psychoterapii. Ponadto psychoterapeuta jest zobowiązany superwizować (czyli poddawać konsultacji z superwizorem, czyli z innym doświadczonym psychoterapeutą) procesy psychoterapeutyczne, które prowadzi. Często psychoterapeuta jest absolwentem studiów medycznych lub psychologicznych, ale zdarzają się psychoterapeuci, którzy ukończyli inne kierunki studiów.

Warto jednak pamiętać, że w odróżnieniu od zawodu psychiatry zawody psychoterapeuty i psychologa nie są uregulowane prawnie, co sprawia, że wiele osób żerując na cierpieniu ludzi otwiera własne gabinety nie mając ani wystarczającej wiedzy, ani kompetencji. W kolejnym wpisie skoncentruję się na tym w jaki sposób odróżnić profesjonalnego psychoterapeutę od zwykłego hochsztaplera.

Podziel się tym postem