Terapia Par

Terapia par jest przeznaczona dla osób pozostających w związkach partnerskich (w tym jednopłciowych) oraz małżeństw. Terapia par może być właściwym rozwiązaniem w sytuacji jeżeli:

  • Nie dogadujecie się ze sobą.
  • Macie poczucie, że oddaliliście się od siebie
  • Doświadczyliście zdrady i nie potraficie wybaczyć.
  • Doświadczyliście nowej sytuacji i trudno jest Wam się w niej odnaleźć (ciąża, nowa praca, przeprowadzka).
  • Podjęliście decyzje o rozwodzie.

Na czym polega Terapia par?

Terapia par jest rozmową pomiędzy Tobą a Twoim partnerem/partnerką w towarzystwie psychoterapeuty. Podczas sesji możecie poruszyć wszystkie tematy, które uważacie za istotne. Pomagam zwrócić Waszą uwagę na to, jakie znaczenia nadajecie poszczególnym kwestiom, co wyrażacie w Waszym związku, a co pozostawiacie ukryte. Najważniejsza w gabinecie staje się Wasza relacja, stąd staram się koncentrować wasze wysiłki na ulepszaniu wzajemnej komunikacji. Możliwe staje się wzajemne i otwarte komunikowanie własnych potrzeb, ponieważ uczę Was w jaki sposób możecie dbać o wzajemny szacunek. Bardzo często terapia par pozwala partnerom przezwyciężyć kryzys w związku, poznać wzajemne oczekiwania i nauczyć się je otwarcie komunikować.

Zdarza mi się również pracować z osobami, które decydują się na rozstanie. W takim przypadku koncentrujemy się na tym co chcielibyście ze sobą ustalić (kwestie wychowania dzieci, kwestie majątkowe itp. )i w jaki sposób chcielibyście się rozstać.

Terapia par nie daje możliwości na przepracowanie indywidualnych trudności, ponieważ klientem jest Wasza relacja a nie wy jako jednostki indywidualne. Czasami zdarza się, że to może być dla Was frustrujące i możecie nie mieć ochoty pracować nad Waszą relacją, bo zamiast tego pragniecie przepracować indywidualne problemy. W takich sytuacjach polecam swoim klientom rozpoczęcie indywidualnych procesów terapeutycznych u innych psychoterapeutów i równoległe kontynuowanie terapii par. Dzięki temu Wasze indywidualne potrzeby są „zaopiekowane”, więc nic Was nie hamuje do tego, żeby pracować nad Waszą relacją. Zazwyczaj polecam swoim klientom psychoterapeutów, którym ufam i którzy mogą podjąć się prowadzenia Waszych indywidualnych procesów. Sama nie podejmuję się prowadzenia Waszych indywidualnych procesów terapeutycznych żeby zachować własną neutralność i nie stracić z oczu Waszej relacji.

Sesje psychoterapii par trwają 60 minut i odbywają się co dwa tygodnie. Spotkania co dwa tygodnie z parą są optymalne z wielu powodów. Przede wszystkim pozwalają na swobodne zasymilowanie treści poruszanych podczas sesji. Ponadto para ma czas na to, żeby przećwiczyć kompetencje i umiejętności, które nabywa w procesie.