Gabinet Psychoterapii

Pierwsza sesja w gabinecie czyli „nie taki diabeł straszny”

Swój pierwszy wpis na blogu chciałabym zadedykować wszystkim klientom, którzy mają potrzebę rozpoczęcia psychoterapii, a jednak nie potrafią tej potrzeby zrealizować, bo są skutecznie hamowani przez własne obawy przed samą wizytą w gabinecie. Chciałabym krótko nakreślić czego można się spodziewać podczas pierwszego spotkania ze mną.

Zazwyczaj pierwszy kontakt z klientami rozpoczyna się, kiedy klient dzwoni do mnie i umawia się na pierwszą konsultację. Podczas takiej rozmowy wspólnie ustalamy najbardziej dogodny termin i umawiamy się na spotkanie. Rozumiem, że dla kogoś, kto nigdy nie był w gabinecie psychoterapeutycznym taka wizyta może wiązać się z dużym stresem.

Podczas pierwszego spotkania przywitam się z Tobą i podam Ci rękę. Poproszę Cię również o to, żebyś zajął wygodne dla siebie miejsce. W moim gabinecie nie ma kozetki. Zarówno ja i jak i moi klienci siadamy w fotelach. To do Ciebie należy wybór fotela i podczas każdego spotkania będziesz odpowiedzialny za wybranie wygodnego dla siebie miejsca.

Pierwsze o co pytam, to powód przyjścia do mnie. Towarzyszy mi autentyczna ciekawość związana z tym, z czym do mnie przychodzisz. Zdaję sobie sprawę, że istnieją takie trudności, o których może być Ci trudno powiedzieć od razu, lub Twoim słowom towarzyszą duże emocje. Być może powodem Twojej wizyty są jakieś nieznośne objawy, obniżony nastrój, lęk lub po prostu chciałbyś/chciałabyś lepiej siebie poznać i popracować bardziej rozwojowo. Bez względu na to, z jakim obszarem jesteś gotowy/gotowa się zmierzyć moim gabinecie, podczas pierwszego spotkania możesz spodziewać się również pytań dotyczących Twojej motywacji do rozpoczęcia procesu psychoterapii. Poświęcam czas na zbadanie Twojej motywacji do rozpoczęcia procesu psychoterapeutycznego, ponieważ od Twojego zaangażowania w cały proces zależy realizacja Twoich celów psychoterapeutycznych. Czasami zdarza się, ze klienci są delegowani do gabinetu psychoterapeutycznego przez swoich bliskich. Taka delegacja bywa nieświadomym procesem, więc poświęcenie chwili na zbadanie powodów, dla których chcesz uczęszczać na psychoterapię wydaje się szczególnie istotne.

Podczas tego pierwszego spotkania wprowadzam jedną z najistotniejszych zasad, która bezpośrednio przekłada się na Twój komfort i poziom bezpieczeństwa w gabinecie. Zasada poufności o której mam na myśli zakłada, że wszystko o czym rozmawiamy w gabinecie pozostaje między nami. Od tej zasady są dwa wyjątki, które szczegółowo omawiam i dopytuję, czy wszystko jest dla Ciebie jasne i wyrażasz zgodę na pracę psychoterapeutyczną.

Ponadto podczas pierwszej sesji masz możliwość sprawdzić sobie czy odpowiada Ci styl mojej pracy. Z badań na temat skuteczności psychoterapii jasno wynika, że prawie wszystkie szkoły psychoterapeutyczne mają jednakową skuteczność, ale to co wyraźnie zaobserwowano w badaniach, to duży wpływ osobowości psychoterapeuty na skuteczność procesu. Zachęcam wszystkich swoich klientów do tego, żeby zadawali sobie pytanie o to w jaki sposób się ze mną czują w gabinecie i czy jestem właściwą osobą, z którą mogą rozmawiać na istotne dla siebie tematy. Ja sama również dopytuję swoich klientów, czy jest coś, co chcieliby o mnie wiedzieć.

Pod koniec pierwszej sesji konsultacyjnej do Ciebie należy decyzja, czy chcesz spotkać się ze mną na kolejną konsultację. Uważam, że rozpoczęcie psychoterapii powinno być świadomą decyzją, w związku z tym zawsze organizuję od dwóch do trzech sesji konsultacyjnych żebyś mógł/ mogła sprawdzić czy chcesz żebym towarzyszyła w Twoim procesie psychoterapeutycznym.

Podziel się tym postem